Czerwiec – grudzień 2024 – czyli co u mnie i u AI się działo





 

 

To był super fascynujący rok. Udało się dużo, plany są na jeszcze więcej. Gdyby nie Ll to bym takiego ładnego podsumowania nie zrobiła, bo tam jestem całkiem systematyczna w publikacjach. Zatem miesiąc po miesiącu, AI i mój rozwój przedstawiał się tak:
 
Grudzień 2024
 


99 Twarzy AI
Na dzień przed końcem roku, Karol Stryja „puścił” w eter odcinek podcastu w którym razem z Konradem Banachewiczem rozmawiamy o regulacja AI. Brzmi na nudne, ale temat jest fascynujący! Tutaj linki do posłuchania:


Transhumanizm w h’AI
W trzecim grudniowym numerze kwartalnika h’AI ukazał się mój artykuł o historii zachodniego transhumanizmu. Jeden z niewielu humanistycznych tekstów, który pokazuje, że myślenie i podejście do człowieczeństwa wciąż ewoluuje.



 
W ramach GRAI – czyli Grupy Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji robię dużo różnych, etycznych rzeczy, a bardziej rzeczy związanych z etyką, jednym z nich był udział w tworzeniu raportu – i tak dzięki Joannie Szczegielniak zaangażowałam się w przygotowanie rekomendacji etycznych do raportu – Rekomendacje merytoryczne do dokumentu – Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce w 2025-2035.  Tutaj link do dokumentu – KLIK
 



Grudzień w Sejmie – jak najbardziej na konferencji – Regulacje, Innowacje, Współpraca – bardzo dziękuję Komisji do Spraw Cyfryzacji za zaproszenie.



 
Taki śliczny certyfikat dostałam po super ciekawej kobiecej konferencji w EY – EY Festival of Innovation.



 
Zajęcia przed kamerą – pewno Uniwersytet WSB zaprosił mnie na całodniowe szkolenie – tu się można było zmęczyć, bo dobre 30 sekund przed kamerą zajmuje z godzinę do przygotowania! Dużo się nauczyłam i było super fajnie!



 
Konferencja łącząca humanizm z AI? Jak najbardziej na SWPSie! Miałam wielką przyjemność mówić o etyce, VR i przyszłości startupów w świetnym gronie w czasie panelu Human Tech Summit 2024 dla starupów – świetny piątkowy wieczór.



 
LIMUD wrócił! Czyli moja ulubiona żydowska konferencja. Wyjątkowa formuła – każdy może wystąpić po to by podzielić się wiedzą, to mogą być badania nad traumą, wycinanka żydowska czy….tak jak u mnie AI. Świetna publiczność super dyskusje!



 
Wigilia w pierwszym tygodniu grudnia? Jak najbardziej – jak to jest wigilia AI. Jak zawsze super! Można napisać jak zawsze bo to była już druga edycja!



 
Certyfikat z NASA? Tak, tak taki prawdziwy, po naprawdę wymagającym kursie – 5 dni na ZOOMie, nie jakoś w tle, tylko normalne dyskusje – temat – jak dzielić się nauką, co powinno być w otwartym dostępie. Ważne wydarzenie naukowe dla mnie.
 
Listopad



 
Kameralne spotkanie w JCC przy Chmielnej w Warszawie. Dyskusja jak AI ma się do sprawy żydowskiej, oczywiście z przymrużeniem oka, ale za to z poważnymi rozważaniami czy AI przyda się talmudystom, czy łatwiej utrzymać koszer dzięki aplikacjom. Zderzenie trzech punktów widzenia a potem świetna dyskusja. Ma być z tego podcast, jak będzie to podlinkuję.



 
Festiwal Lema w Łodzi – ten pierwszy raz gdy mówisz do 4 tysięcy ludzi i oni cię słuchają! Nie powiem zrobiło to na mnie mega wrażenie, zresztą wszystko było mega, bo to był festiwal Bomba Megabitowa. Wystąpiłam w panelu który miał być o halucynacjach AI a tak naprawdę był o przyszłości nauki.



 
Google DevFest w Poznaniu – szalony wyjazd, połączenie konfy w pracą na Uniwersytecie. Udało się dzięki temu, że organizatorzy i organizatorki byli naprawdę elastyczni. Niestety tym razem nie starczyło czasu na dyskusję, ale na pewno to trzeba będzie powtórzyć, bo taki panel to za mało!

 
Ukazuje się mój artykuł naukowy w świetnej antologii tekstów po konferencji w Zakopanem. To wszystko pod redakcją Profesor Pękali i Profesora Kubickiego. Mój tekst – tutaj nie ma niespodzianek o deridiańskim obramowaniu w kontekście AI – czyli parergon i sztuczna inteligencja. Książkę można zobaczyć (i kupić) TUTAJ
 



Na zaproszenie SoTech Labu i AGH przyjeżdżam na świetna dyskusję o AI, siedzimy w dziwnym poszpitlanym budynku, przed nim stoi rzeźba Czernego a my rozmawiamy o przyszłości, inwigilacji i etyce AI.
 
Październik



 
Konferencja naukowa, niestety cała online, gdzie mówię o pamięci i AI. Pozostaje niedosyt, że to wszystko tylko wirtualnie.
 
Wrzesień



 
Zupełnie nienaukowe ale mega ważne dla mnie wydarzenie – kończę po raz 10 maraton w Berlinie, wstępuję do JC i jestem mega szczęśliwa!



 
Prowadzę warsztaty dla imigrantów w ramach kursów w Blac Aliance for Justice w Warszawie – ciekawe doświadczenie, dające inną perspektywę patrzenia na wykorzystanie AI.



 
Obydwoje mamy książki w tle i rozmawiamy o AI – podcast Macieja Szczerby i odcinek w którym mówię o zasadach dla AI.




 
DD TVN – tutaj to już wcześniej opisałam – LINK




 
Drugi numer h’AI w którym piszę o ekologii, AI i tutaj nie ma przypadków – etyce.
 
Sierpień



 
Siedzę na dworze i rozmawiam o AI w cudownym towarzystwie samych kobiet, publiczność ciekawa i zróżnicowana. Wszystko w ramach akcji letniej Muzeum Powstania Warszawskiego. Lemoniada, AI, piękna pogoda i trudne pytania.



 
Spotkania w Ministerstwie Cyfryzacji – w końcu nie wirtualnie tylko tak „normalnie”, to naprawdę duża wartość bo jest o czym rozmawiać a osobiste kontakty zmieniają perspektywę…



 
Zostaję zaproszona do przeprowadzenia 3 super ciekawych bloków zajęć na studiach podyplomowych – AI w Biznesie na Uniwersytecie WSB Merito. Jak się później okaże -uczestniczy i uczestniczki będą tworzyć świetne grupy a podyplomówka będzie wielkim sukcesem.
 
Lipiec



 
Jak są wakacje to można się trochę pouczyć – po kursie dostaje taki ładny certyfikat.
 
Czerwiec



 
Można przeczytać co się działo w SoTech Labie an AGHu, gdzie łączyliśmy biznes, naukę i AI.
 

 


Występuję na Breakfast AI i mam „rolkę” o etyce AI. Śniadania, to te co kończą się wigilią w grudniu.



 
Odbieram cudowną statutetkę – TOP 10 Women in Data Science i mówię dosłownie dwa zdania jak się cieszę, że dobro jest ważne!
 
A reszta jest już w postach tutaj na blogu!
 






Komentarze